Jste zde

Novinky projektu Sansar

Novinky o projektu Sansar, které jste mohli postřehnout na konci dubna a začátku května 2016, z několika zdrojů. Toto je stručný výtah a velmi volný překlad informací, které si můžete sami poslechnout a posoudit.
Prvním je rozhovor Drax Files Radio Hour s Ebbe Lindenem Altbergem, v rámci konference SVVR 2016 v San Franciscu, který se týkal projektu Sansar.

V současné době jsou otevřené přihlášky pro tvůrce obsahu, kteří chtějí začít experimentovat s tvorbou objektů pro Sansar. V tuto chvíli lze takové objekty tvořit pouze v programu Maya, jiné programy import do virtuálního světa neumožňují.
V budoucnu bude možné importovat jakékoli objekty ve formátu FBX, což je formát podporovaný většinou 3D programů. V průběhu léta 2016 bude umožněn přístup dalším tvůrcům, aby tyto možnosti vyzkoušeli.

Jo Yardley: Lidé se obávají, že jste opustili myšlenku tvoření objektů přímo inworld. Objekty je nutno vytvářet offline a uplodovat. Ve videu (které není veřejně přístupné) je vidět, že to tak není a lze tvořit přímo v Sansaru.
Ebbe Altberg: Určitě chceme, aby lidé byli schopni tvořit inworld v Sansaru.
Ale bude to jiné než v SL. Jsou zde dva módy, Edit mode, a Runtime mode. Při editaci vytvoříte objekt, pak se rozhodnete ho publikovat, my uděláme potřebné výpočty a optimalizace toho objektu. V Runtime módu pak můžete s tím objektem pracovat, tedy sednout si na židli, hodit míčem, ale v tomhle módu nelze obsah vytvářet.
J: Takže v Edit módu je to jako offline, ostatní nevidí, co editujete, vidí jen blok, a teprve až ho publikujete, tak se ten objekt updatuje a začne být zase vidět?
E: Ano, to jsou dva rozdílné módy. Nyní je Edit mode jen pro jednoho, ale doufáme, že do konce roku bude možné tvořit ve více lidech společně, protože to považujeme za důležité.
J: To určitě je.
E: Máme dva módy proto, že mít jen jeden, a tohle všechno zobrazovat v 90 fps tak, jak je ideální pro VR brýle, by bylo opravdu příliš náročné.
Časem budeme přidávat další funkce pro vytváření originálního obsahu inworld, do Edit módu, ale na začátku se chceme soustředit hlavně na rozložení existujících objektů, které většinou importujete zvenku, takže budete moct sestavovat vlastní prostředí. Potom asi možnost editovat terén inworld a tak podobně. A někdy časem začneme přemýšlet, jak budete moct položit kostku na zem a začít ji tvarovat a stavět z těchto objektů, a také jak editovat meshe přímo inworld. A časem může být přidáno mnoho nástrojů, kterými lze objekty editovat a vytářet, ale těch nástrojů je dnes tolik, kterými se dají objekty vytvářet, Blender, Sketchup... Chceme se ujistit, že bude jednoduché přenést obsah z těchto nástrojů inworld.

J: Takže je to otázka priorit... Jen abychom si to shrnuli, vy jste neopustili myšlenku multiuser prostředí, tedy světa, kde více lidí může spolupracovat na vytváření obsahu?
E: Ne, ne, určitě chceme, aby lidé byli schopni spolupracovat a vytvářet objekty společně a pak je publikovat, a také aby bylo možné manipulovat s dynamickými objekty v Runtime módu.
Stejně jako v reálném světě, většinu věcí jste si taky nevytvořili sami - židle, stůl, dům. To jsou věci, které vytvářejí jen někteří odborníci. Většina lidí si ty věci sama nevytvořila. Mohla by, ale nevytvořila. Tyhle věci jsou ale vaše a můžete je neomezeně používat. Tohle chceme vytvořit, svět, kde můžete věci používat, můžete prožívat nové zážitky díky těmto objektům, ale zároveň nemusíte mít vůbec žádné znalosti, jak tyto objekty vytvořit.

J: Tohle mi připomíná High Fidelity, tím přístupem. Což je i vaše nejvážnější konkurence. Jaký je váš vztah s Phillipem Rosedalem? Vy se znáte, že?
E: Ano, my jsme přátelé, setkáváme se, mluvíme o tom co děláme, samozřejmě máme svá tajemství, ale v tuhle chvíli je jen málo lidí, kteří se vůbec pokusili vytvořit virtuální svět. Myslím si, že je ještě hodně daleko k tomu, aby jedna společnost vyhrála, a získala většinu uživatelů, to se určitě v blízké budoucnosti nestane. Podle mě je tu hodně místa pro všechny, nemám příliš velkou obavu z konkurence.

Další debata se stočila na Facebook a jeho politiku "reálných jmen," která zejména uživatele Second Life výrazně omezuje. Linden Lab se v projektu Sansar k ničemu takovému nechystá. Ebbe přiznal, že i jeho pes má facebookový profil, tedy politika úplné veřejné identifikace není zcela neprůstřelná. Sansar zůstane zhruba na úrovni Second Life - vůči Linden Labu se budete muset nějakým způsobem identifikovat, ale nikdo se nechystá vás žádat o vaše rodné číslo nebo platební kartu, pokud ji nechcete zadávat. Stejně jako v reálném světě i v Sansaru budete chtít, abyste k sobě domů mohli pozvat jen své přátelé a známé, a zároveň, pokud jdete veřejně přístupným parkem, nejste nuceni ukazovat všem kolemjdoucím svoji občanku a odhalovat svoje pravé jméno. Tvůrci i uživatelé budou mít i nadále možnost vystupovat pod takovým jménem, které si sami zvolí.
Z pozdější diskuze, mimo tento rozhovor, je znám fakt, že jména ze SL budou "uzamčena" v Sansaru, tedy nikdo nebude mít právo vám vzít vaše SL jméno.

V Sansaru budou existovat nějaká "sales tax," daň z prodeje, údajně to nebude daň týkající se pozemku, ale více nebylo zmíněno.

Budou existovat různé úrovně uživatelů a poplatky za různé způsoby užívání:
E: Způsob, jakým budou služby placené, bude záviset na tom, co a jak užíváte. Například když k vám někdo přijde, nechci říct na váš pozemek, ale mám na mysli návštěvníka vašeho veřejně přístupného zážitku, když k vám někdo přijde, tak za to budete platit nějaký poplatek, a ano, bude to výrazně lacinější než je to nyní v Second Life. Bude také víc inworld poplatků, protože v SL žádné neexistují. Chceme změnit to, že nyní leží břemeno poplatků na straně vlastnictví pozemku, a přenést ho na ty, kteří mají nějakou spotřebu a užívají služby. Také uvažujeme o formě subscription - paušálních poplatků, které vám pak umožní používat různé služby na různých úrovních, tedy změní se vaše možnosti inworld, velikost inventáře, kolik experiences (prostředí, objektů,...) můžete publikovat, jaké máte možnosti soukromí a podobné věci."
J: Obecně se dnes soudí, že subscription je mrtvý model, dnes je vše Free to play. Bude možné přijít do Sansaru zdarma a něco si užít?

Odpověď na otázku je ta, že tenhle model určitě existovat bude, vstup bude zdarma, subscription bude umožňovat rozšíření možností.

Přišla také řeč na klienta a nutnost stáhnout si program, aby se člověk do virtuálního světa vůbec dostal. Toto bude platit i pro Sansar, něco jako Viewer bude existovat, ale mělo by to být celé jednodušší. Též bude existovat možnost, aby se tvůrci mohli prezentovat i mimo svět, jako příklad bylo uvedeno, že tvůrci budou mít možnost publikovat něco jako webovou stránku svých prostředí a zaujmout i lidi mimo virtuální svět. V SL to funguje tak, že Linden Lab vám přivádí uživatele do vašeho světa, zatímco v Sansaru to budete vy, kdo může oslovovat své potenciální klienty, kteří ve virtuálnu ještě nejsou a zvát je k novému zážitku.

Avatar nyní není postavička, která vás reprezentuje, ale stáváte se avatarem - pohnete hlavou a váš avatar se tak také pohne. To je největší novinka ohledně avatarů, ten zážitek. Už to není loutka, je to osoba, je to více osobní a více reálné.

Celý rozhovor si můžete poslechnout na webu Drax Files.

První krátké video, ve kterém můžete sledovat, jak se objekty ne editují, ale jen jak se s nimi manipuluje v Sansaru, je ke shlédnutí zde:

Zajímavá je hlavně první, "nereklamní" část, kde je vidět, že Sansar je opravdu určen primárně pro používání s VR headsetem a dalším vybavením.
Také vám posunutí objektu připadá tak "snadné a komfortní"? :)

 

Co jsme se dozvěděli nového?

Můj hlavní dojem, a možná i váš dojem, pokud sledujete i jiné světy, než je Second Life, je ten, že tyto převratné novinky jsou okopírované KitelyHigh Fidelity, téměř doslova a do písmene. S několikaletým zpožděním. Ač je tato praxe kradení myšlenek v současné době "běžná," jako prezentace firmy, která sama sebe považuje za jedničku v oboru, mi to přijde velmi slabé, až ostudné. Nenašla jsem v celém projektu zhola nic originální, s čím by Linden Lab přišli sami, aniž by si to "nevypůjčili" jinde. Možná je to záměr, možná se dočkáme nějakých překvapení. A možná taky ne:)

Jako další zajímavý závěr vidím přiznání, že Second Life je neúnosně drahý a platí ho jen někteří, ostatní se jen zadarmo vezou. Nicméně i přesto LL nechá ceny, jak jsou. V oblasti funkčnosti je to pochopitelné, je nesmysl měnit zavedené, protože by to bylo zbytečně náročné, pokud je SL už nevyvíjeným projektem. Nicméně ponecháním výše cen za regiony jak jsou nám všem LL jen říká: ceny jsou vysoké, ale vy jste ochotni je platit, tak je plaťte, protože nic jiného, jak dostat vaše peníze, zatím nemáme. To co inzerujeme jako nové, je sice nové, ale nijak originální, nijak lepší, nijak výhodnější a zdaleka ne hotové.

Zmínka o změně platebních modelů je také hodná zaznamenání. Způsob plateb za to, co uživatel užívá, už před několika lety vyzkoušeli v Kitely. Některé způsoby se osvědčily, některé byly změněny. Jistě sami přiznáte, že pokud bude něco zpoplatněno, prostě se na to vykašlete a půjdete jinam, kde to je zadarmo. Zejména když kvalita onoho "jinde" bude srovnatelná.

Je rok 2016. Jak sami LL přiznávají, nejbližší možný termín spuštění projektu Sansar je rok 2017. V době, kdy můžeme publikovat svůj 3D obsah snadno na web, do různých typů videa, do her a aplikací pro mobilní zařízení, a to všechno zdarma jak na straně autorů, tak, v mnoha případech, na straně uživatelů virtuálních světů, online her i mobilních aplikací, tak v této době bude velmi těžké, podle mě spíše nemožné, úspěšně prezentovat 3D prostředí, ve kterém platíte za kdeco. Nebo vůbec za něco.

 

 

 

 

 

 

 

 

Úvodní obrázek patří Linden Lab.

Virtuální svět: 

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Vyplňte.