Jste zde

Jak stabilní je virtuální měna?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak stabilní jsou lindenské dolary vůči reálným měnám? V našem českém prostředí, a při směnách malých částek na vaše běžné virtuální nákupy, se nad tím možná ani moc nezamýšlíte. Při výměně českých korun na lindeny nebo naopak zaplatíte poplatek Linden Labu za směnu, a ještě vám vaše banka naúčtuje přinejmenším za převod z českých korun na Euro, v horším za převod korun na eura, eura na dolary, a poplatek bance, nebo libovolnou kombinaci těchto poplatků. Kdo by počítal pár lindenů navíc, které dostane za dolar. Víte vůbec, že můžete nakupovat linden dolary výhodněji, než v přednastaveném kurzu přímo ve Vieweru? A víte, že před pár dny bylo možné nakoupit L$ snad v nejvýhodnějším kurzu za poslední nejméně tři roky?

NOVĚ: Poslechněte si podcast místo čtení článku.

 

Nákup a prodej lindenů

Bylo nebylo, před pár lety byla směnárna virtuálních měn práce snů. Směnáren existovalo po celém světě několik desítek, takže konkurence byla velká, ale pár největších firem v oboru vyměňovalo denně lindeny v řádech milionů. Pak se Linden Lab rozhodli provoz směnáren ukončit. Od té doby nebylo možné své peníze svěřit jiné směnárně, než té jediné správné centrální Lindení, zvané Lindex.
O tom, jak směnárny byly a pak nebyly, si můžete přečíst ve starších článcích na VirtualWiki.

V současné době máte možnost nakoupit L$ buď přímo v prohlížeči inworld, za tu nejhorší možnou cenu, nebo na webu ve vašem účtu, v trochu výhodnějším kurzu. Příjemci virtuální měny, prodejci svých produktů nebo ti, kteří pronajímají regiony, mají Lindex web secondlife.com jako svou jedinou možnost, jak směnit L$ na reálné peníze.
Nákup na stránce Buy můžete buď provést v automaticky nabídnutém kurzu, ten je stejný, jako kurz při nákupu ve Vieweru, tedy, jak je napsáno "nejlepší nyní možný kurz." Což ale znamená, že vaše peníze jsou vyměněny v takovém kurzu, ve kterém "nepřebývají" žádné nabídky. Nabídky ve výhodnějších kurzech vidíte na stránce o něco níže.

 

Zatímco automaticky nabídnutý kurz je 229,36 L$ za 1 USD, nejlepší nabídky ve sloupci Open Buy Orders at the Best 20 rates ve stejnou chvíli začínají na 263 L$ za 1 USD. Pokud v tuto chvíli umístíte svoji nabídku v kurzu o linden horším, tedy 262 L$ / 1 USD, velmi pravděpodobně bude tato nabídka vyřízena v řádu vteřin. Zkusíte-li "nejlepších" 263, nejspíše dostanete svoje lindeny v řádu minut. Můžete vyzkoušit i výhodnější nabídky, připravte se ale, že můžete čekat dny, týdny, a nebo se nedočkáte vůbec.
Peníze takto blokované v nějaké objednávce můžete kdykoli uvolnit zrušením objednávky, v menu v sekci Linden Exchange je to volba Lindex Order History, uprostřed stránky je seznam Your Open Orders. Tady najdete a případně zrušíte vaše nabídky jak na prodej, na na nákup lindenů.

 

Kromě stránky Buy je tu i stránka Sell, ta slouží těm, kteří své vydělané virtuální peníze chtějí směnit na peníze reálné. Funguje podobně, můžete směnit automaticky ihned, nebo si počkat na výhodnější nabídku.

 

A právě tady se v posledních týdnech odehrávalo drama.

 

Padá Linden, přej si něco...

Od roku 2013 se kurz lidenu vůči americkému dolaru v podstatě nezměnil. Nijak výrazně se neměnil ani nejméně dva roky předtím. Jak se to dá ověřit? Zhruba od roku 2009 Linden Lab přestali poskytovat podrobná data o provedených transakcích, jediná data můžete najít sami ve svém účtu, ale ta jsou omezená na posledních 30 dní, nebo na nečitelný graf.
Naštěstí tu máme šikovné uživatele, a tak mnoho užitečných informací o SL najdete na webu SL Grid Survey
Informace o kurzech lindenu vůči dolaru jsou zaznamenávány přehledně v tabulce, která využívá právě veřejně přístupná data z webu secondlife.com. Můžete si ji prolistovat zpět až do roku 2009.

 

Doporučuji se podívat do prvních dvou sloupců, Open RateClose Rate. Ať se podíváte od začátku letošního dubna jakkoli daleko do historie, najdete zde stabilních 248 až 249 L$ za 1 USD, což byla cena, za kterou bylo možné lindeny prodat a spolehnout se na ni. Za 249 téměř hned, za 248, pokud jste byli ochotni si pár dní počkat, než na vaši nabídku došla řada.
Na začátku dubna se stalo něco neočekávaného, kurz se postupně začal zhoršovat pro prodejce lindenů, a tedy zlepšovat pro ty, kteří chtěli lindeny nakoupit. Na řádku s datem 24. května 2016 vidíte hodnoty 269 a 278 L$ za 1 USD.

Pro vás jako běžné uživatele to možná nevypadá nijak výrazně, ale co kdybyste ze svého virtuálního výdělku platili jeden full region?
Při kurzu 248 L$ musíte nabídnout k prodeji 76 000 L$, abyste, po odečtení poplatku za převod na Lindexu, mohli region zaplatit. Při kurzu 270 L$/USD je to už ale zhruba 83 000 L$, to je rozdíl 7 000 lindenů.
Jako tvůrce to pro vás znamená prodat víc výrobků za stejnou cenu. Nebo je zdražit, pokud se obáváte, že tato změna kurzu bude trvalejšího rázu.
Co když jste nájemcem full regionu? Líbilo by se vám, kdyby vám váš region najednou zdražili o 7 000 L$ z měsíce na měsíc?

 

Stabilita virtuální měny je ve svém důsledku důležitá pro dlouhodobý chod celého virtuálního světa. I když vás možná krátkodobé snížení hodnoty celé měny potěší, protože si můžete výhodně nakoupit lindeny a zajít na nákupy "se slevou," je dobré si připomenout, že celý virtuální svět "platí" hlavně ti, kteří do něj investují svoje peníze v podobě platby za regiony, a ti, kteří tvoří obsah virtuálního světa a prodávají ho. A pro ně je takový výkyv velkým vykřičníkem, že se děje něco nepěkného.

 

Zachovejte zmatek a paniku!

Co se stalo, co se děje, kdo nám to vysvětlí, a vrátí se vše do starých kolejí? Takové diskuze se hned rozběhly do světa, ty nejaktivnější najdete na samotném blogu SL a na diskuzním serveru SLUniverse.

Diskuze jsou dlouhé a plné dohadů, teorií, názorů a obrázků, jak se kurz vyvíjel. Čeho rozhodně diskuze plné nejsou, je jednoznačné vysvětlení, a rozhodně ne ze strany Linden Labu. Ač všichni chápeme, že LL jsou firma vytvořená za účelem vydělávání peněz, situace, kdy se všichni klienti snaží si vybrat hotovost ve svojí "bance," protože mají strach, že "banka" padá a končí, není nejlepší obchodní strategií. Panika a teorie o tom, že jde o umělou změnu kurzu lindenu vůči dolaru, podle mého názoru Linden Labu k ničemu nepomůže. A to ani v případě, že to není pravda.
V diskuzích najdete teorie o tom, že hráčem, který virtuálně napumpoval do SL neexistující peníze je samotný provozovatel a nutí tak ty, kteří investují do SL nejvíc, snížit hodnotu nabízených věcí a pobídnout konzumenty k většímu konzumu. Linden Lab se k tomu nikdy nevyjádřili. Je to dobrá strategie? Vypovídá to něco o stabilitě celého virtuálního světa a o jeho budoucnosti? Já si myslím, že ano.

Teorií o tom, co se stalo, se objevilo několik. Vše jsou jen spekulace a úvahy, nic z toho nelze ověřit. 

Linden Lab uměle snižuje hodnotu L$ pro prodejce a pronajímatele.
Proč by to LL dělali? V kombinaci s tím, že od některých prodejců z různých stran se od začátku roku 2016 ozývalo, že objemy jejich prodejů výrazně klesly, a dosáhly nejnižších hodnot za posledních několik let, mohla by to být pobídka pro uživatele, aby více nakupovali. Za stejné peníze teď dostanou víc muziky. Zboží je pro ně lacinější.
Pro prodejce to znamená méně reálných peněz za jejich zboží. Může tenhle problém vyrovnat skutečnost, že lidé budou víc nakupovat, nebo je to zcestná teroie a LL by takto prodejce spíše poškodili? Těžko říct, taková data nikdo nemá, a jediný, kdo je může v budoucnu mít, je zase právě Linden Lab.

Přetlak nabídky vznikl proto, že LL nabídl možnost "předplacení" si nižší ceny regionu
Jedna z teorií, která vypadá logicky, ale... Že by se všichni opravdu vrhli na předplatné, protože všichni chtějí své regiony dlouhodobě udržet? Že by to všichni to udělali ve stejnou dobu? Nabídka, o které jste si mohli přečíst i v češtině, se objevila na začátku dubna. Ale už v březnu nebylo možné prodat L$ za obvyklých 248 ani za tři týdny. Tedy doba nesouhlasí asi o měsíc, možné déle.

Je vůbec v Second Life tolik regionů? To je podle mého zásadní otázka.
Podle Grid Survey a jejich úvodní stránky, k dnešnímu dni je v Second Life 24529 regionů, z toho 17479 je Private, zbytek je Mainland, kterého se předplatné netýká. Private regionů je 9613 full, kde je předplatné 600 USD, 7778 homestead regionů, kde je předplatné 180 USD. Celkem by to tedy bylo 7 167 840 USD, při kurzu 250 L$ jde o částku asi 1,8 miliard lindenských dolarů, které padnou na jednorázový neočekávaný poplatek.
V případě, že by se všichni rozhodli tento poplatek zaplatit, a zároveň všichni chtěli poplatek zaplatit ze svých virtuálních výdělků a tedy potřebovali vyměnit lindeny na dolary.
Celkově se najednou objevilo zhruba 300 milionů lindenů, které byly nabízeny v horším kurzu, než 248 L$ za 1 USD.
Teoreticky to tedy lze prohlásit za možné. Prakticky?

Second Life končí, bude zrušen, nikdo nenakupuje, lidé šetří peníze do Sansaru.
Tak určitě:) 
Konec světa se blíží, internet zaplavilo tisíce článků o Sansaru... o kterém se už několik let mluví, už asi rok je ukazováno pět zamlžených printscreenů, a kam dodnes většina lidí nemůže ani nakouknout. A ještě dlouho ani moct nebude, a až se tam dostanou, tak vlastně vůbec nevědí, jestli tam budou chtít zůstat, natož nakupovat.

 

Náhoda, panika...

V pozdějších stádiích určitě aspoň částečně o paniku šlo, když vidíte, jak se kurz měny řítí kamsi do hlubin a víte, že máte miliony lindenů na kontě a nevíte, jestli zítra neztratí svou hodnotu úplně.... Rozumější jedinci prostě neprodávali. Dobře udělali, protože k dnešnímu dni prodejní kurz začíná na 253 L$ za dolar, což není až tak výrazně horší, než posledních několik let. Samozřejmě, kdo musel platit měsíční poplatek za region, prodával, jak se dalo. Kdo situaci nesledoval a potřeboval prodat lindeny na poslední chvíli, nezbylo mu než prodat za nabízenou cenu.

 

Co teď?

Potřebujete-li lindeny prodat, bylo výhodné počkat. V tuhle chvíli kurz není tak strašlivý, jako byl před týdnem nebo dvěma. Počkat znamená věřit, že Second Life nebude pozítří vypnut, zrušen a smazán a vám zbydou miliony bezcenných čísílek. Vyloučit takovou možnost nelze, ale prakticky Second Life generuje denně nemalé reálné peníze ve prospěch Linden Labu, proč by tedy bez upozornění ze dne na den skončil. 
Vyloučit další výkyvy virtuální měny v žádném případě nelze, bez ohledu na to, z jakého důvodu se přihodily nebo přihodí.

 

Chcete-li si nakoupit lindeny, nakupujte. Podpoříte tím ekonomiku vašeho oblíbeného virtuálního světa:) I pro vás platí, že pravděpodobnost, že se ze dne na den vaše peníze změní ve virtuální nic, je velmi malá.
Chystáte-li se na nějaký velký letní nákup, neváhejte. Určitě tím uděláte svým oblíbeným tvůrcům radost a uklidníte je, že vše je tak, jako vždycky. Navždycky. Nebo aspoň do Sansaru.

Virtuální svět: 

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Vyplňte.